Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społęcznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Osi priorytetowej 8. Nowoczesna edukacja Działania 8.1 Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej Poddziałania 8.1.1 Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej – projekty realizowane poza formułą ZIT
Umowa Nr RPLB.08.01.01-08-0040/21-00 o dofinansowanie Projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach: Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w ramach:
Numer i nazwa Osi priorytetowej: Oś 8. Nowoczesna edukacja
Numer i nazwa Działania: Działanie 8.1. Poprawa dostępności i jakości edukacji
Numer i nazwa Poddziałania: Poddziałanie 8.1.1. Poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej – projekty realizowane poza formułą ZIT
Tytuł projektu: Potrafię wszystko
Okres realizacji projektu: od 2021-09-01 do 2022-08-31
TYP PROJEKTU
„Typ IV Kształtowanie i rozwijanie u dzieci w wieku przedszkolnym kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy – zgodnie z SZOOP RPO-L2020.”
GRUPY DOCELOWE
– 170 dzieci w wieku przedszkolnym, określonym w Ustawie o systemie oświaty (170 dzieci w wieku 3-6 lat), z terenu miasta ZG; MP 17 obejmuje wychowaniem i edukacją 170 dzieci, 30 z nich posiada orzeczenia o niepełnosprawności (rodzaje orzeczeń: zespół Downa, dziecięce porażenie mózgowe, autyzm, dzieci słabosłyszące, dzieci z niedosłuchem, niepełnosprawność ruchowa w tym z afazją, Zespół Prader- Willi), ponadto w przedszkolu są dzieci, u których stwierdzono deficyty
rozwojowe (na podst. diagnozy przedszkolnych specjalistów i spec. z poradni PP: nieharmonijny rozwój poznawczy, opóźnienie mowy.
– 8 nauczycieli objętych wsparciem w ramach podnoszenia kompetencji poprzez udział w szkoleniach z zakresu programowania i kodowania.
Wszystkie wskazane grupy docelowe są zgodne z SZOOP RPO L2020. Na każdym etapie realizacji projektu będą prowadzone działania zapobiegające powstawaniu barier o charakterze równościowym. Wszystkie grupy docelowe są z woj. lubuskiego.
CEL PROJEKTU
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji uczniów w przedszkolu i stworzenie wysokiej jakości oferty edukacyjnej dla dzieci poprzez dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci związanych z realizacją dodatkowej oferty edukacyjnej, umożliwiającej każdemu dziecku udział w wychowaniu przedszkolnym poprzez wyrównanie deficytu wynikającego ze statusu materialnego rodziny. Rozszerzenie oferty dla dzieci w OWP o dodatkowe zajęcia edukacyjne dzieci w zakresie podniesienia umiejętności oraz kompetencji kluczowych, a także kompetencji nauczycieli w placówce, do końca sierpnia 2022 r.
POTRZEBY I OCZEKIWANIA
1. Dzieci:
- rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych,
- rozwijanie umiejętności uczenia się i rozumienia,
- nabywanie kompetencji naukowo-technicznych
- możliwość nauki języków obcych,
- przełamywanie barier i trudności komunikacyjnych,
- rozwijanie kreatywności,
- przygotowanie do pracy zespołowej i aktywności społecznej,
- nabywanie umiejętności i kompetencji przypisanych edukacji przedszkolnej,
- integracja z rówieśnikami,
- przygotowanie do nauki i obowiązków szkolnych,
- dostęp do nowoczesnych pomocy dydaktycznych,
- bezpieczny, nowoczesny plac zabaw dla dzieci (zabawa na świeżym powietrzu, aktywność ruchowa),
- wprowadzanie nowych metod pracy i nauki dla wszystkich dzieci,
- wykwalifikowana kadra,
- poczucie bezpieczeństwa w trakcie zajęć (znajome otoczenie i n-le),
- niwelowanie i kompensowanie deficytów rozwojowy
- potrzeba akceptacji (możliwość uczestnictwa dzieci z orzeczeniami w grupie przedszkolnej),
- nauka poprzez zabawę.
2. Nauczyciele: - potrzeba własnego rozwoju, rozwijanie kompetencji zawodowych,
- dostęp do nowoczesnego sprzętu umożliwiającego prowadzenie nowatorskich zajęć rozwijających innowacyjności wspierających krytyczne myślenie u dzieci,
- podniesienie jakości pracy przedszkola,
- odpowiednio dostosowane miejsce przeznaczone na prowadzenie zajęć umożliwiających dzieciom kształtowanie umiejętności uczenia się, wzbudzanie zainteresowania, kreatywność podczas rozwiązywania zadań.
PLANOWANE EFEKTY
Realizacja projektu umożliwi podniesienie kompetencji uczniów w przedszkolu i stworzenie wysokiej jakości dodatkowej oferty edukacyjnej dla dzieci poprzez prowadzenie zajęć dodatkowych, nieodpłatnych, umożliwiających każdemu dziecku udział w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe istotne dla jego dalszego prawidłowego rozwoju, a także rozszerzenie oferty OWP o dodatkowe zajęcia i podniesienie kompetencji nauczycieli w placówce, do końca sierpnia 2022.
FINANSOWANIE
Całkowita wartość projektu: 316 575,00 PLN
Kwota dofinansowania: 269 088,75 PLN
ZAJĘCIA FINANSOWANE W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU
L.p. | Rodzaj zajęć | Osoby prowadzące |
1 | Kółko informatyczne „Mały przedszkolak koduje i programuje” |
|
2 | Kółko badawcze „Mały badaczwielki naukowiec” |
|
3 | Kółko kompetencji językowych „Mówimy po angielsku” |
|
4 | Kółko taneczne „Roztańczona Chatka Puchatka” |
|